MATHEMATICS MIDDLE SCHOOL

24.92/1000 and show the work

Answers

Answer 1
Answer: The answer is 0.02 because all you are doing is dividing

Related Questions

MIDDLE SCHOOL

A pet store has 26 rabbits and hamsters. The number of rabbits is two more than double the number of hamsters. Which equation below can be used to solve for the number of rabbits, r? A) 2r + 26 = 4r - 2

B) 26 + r = 2r - 2

C) 2r + 26 = r - 2

D) 26 - r = 2r + 2

Answers

Answer:

correct choice is D

Step-by-step explanation:

Let r be the number of hamsters. If the number of rabbits is two more than double the number of hamsters, then the number of rabbits is 2r+2.

A pet store has 26 rabbits and hamsters. When you subtract the number of hamsters from the total number of rabbits and hamsters, then you'll get the number of rabbits:

26 - r = 2r + 2.

COLLEGE

Solve and graph 2x +3y=7

Answers

well its kind of complicated to explain in text but first you are suppose to is

2x+3y=7

-2x     -2x

3y=-2x+7

then dive by 3 which that should equal y= -2/3x+7


HIGH SCHOOL

Nine years ago, Kimo was twice as old as Jennifer was then. In four years, Jennifer will be the same age that Kimo is now? How old is each of them now?

Answers

Answer:Kimo is 17 years old and Jennifer is 13 years old.

Step-by-step explanation:

Let x represent Kimo's current age.

Let y represent Jennifer's current age.

Nine years ago, Kimo was twice as old as Jennifer was then. It means that

x - 9 = 2(y - 9)

x - 9 = 2y - 18

x = 2y - 18 + 9 = 2y - 9

In four years, Jennifer will be the same age that Kimo is now. It means that

x = y + 4 - - - - - - - - - 1

Substituting x = 2y - 9 into equation 1, it becomes

2y - 9 = y + 4

2y - y = 4 + 9

y = 13

x = 2y - 9 = 2 × 13 - 9

x = 17

MIDDLE SCHOOL

If jeremy gives his horse 12 gallons of water each day. How many one quart pails of water is that

Answers

Multiply total number of gallons per day by number of quarts in one gallon

4 quarts= 1 gallon

= 12 gallons * 4 quarts in 1 gallon
= 48 quarts


ANSWER: He would use 48 quart pails of water per day to give his horse 12 gallons of water.

Hope this helps! :)
HIGH SCHOOL

What is the vertex of the graph of y = 5(x + 4)2 + 3? A: -4,3
B: 4,3
C: 3,4
D: 3,-4

Answers

A: -4,3 The x coordinate of the vertex is given by x = -b/2a and the y coordinate of the vertex is given by y= f( -b/2a), we need to transform the equation to the form ax^2 + bx + c We have: 5(x+4)^2+3 = 5x^2+ 20x + 23 Then we substitute x= -20/2*5 y= f(-20/2*5) = -4 = f(-4) =3 So V(-4,3)
The vertex form: y = a(x - h)² + k

(h; k) - coordinates of the vertex

Therefore:

y = 5(x + 4)² + 3
vertex: (-4; 3)

Answer: A: -4, 3
MIDDLE SCHOOL

Daniel bought 2 pounds of mixed nuts for $7.18 . Which ratio is proportional to 2 pounds at $7.18

Answers

$7.18 / 2 = $3.59 per pound

.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
MIDDLE SCHOOL

James bought 5 apples and 10 oranges for $4. Emily bought 3 apples and 9 oranges for $3. The shoekeeper strictly told that there would not be any discount. What is the cost of an apple and an orange?

Answers

Answer:

Apple: 40 cents; orange: 20 cents

Step-by-step explanation:

Use variable a to represent the cost of an apple, and variable o to represent the cost of an orange.

We are told that 5 apples and 10 oranges costs $4.

So 5a + 10o = $4.

We are also told that 3 apples and 9 oranges costs $3.

So 3a + 9o = $3.

Now, we can subtract the equations:

    5a + 10o = 4

 - (3a + 9o = 3)

-------------------------

    2a +   o  = 1

Isolate variable o.

o = -2a + 1

Substitute o = -2a + 1 into an original equation. We do this so that there is only one variable left in the equation, so we can solve for the variable.

5a + 10o = 4

5a + 10(-2a + 1) = 4

Solve for a.

5a - 20a + 10 = 4

-15a + 10 = 4

-15a = -6

15a = 6

a = 6/15 = 0.40

Now we know that an apple costs 0.40 dollars, or 40 cents.

Substitute a = 0.4 into an original equation to find o.

5a + 10o = 4

5(0.4) + 10o = 4

Solve for o.

2 + 10o = 4

10o = 2

o = 2/10 = 0.20

Now we know that an orange costs 0.20 dollars, or 20 cents.

HIGH SCHOOL

_______ uses properties of similar polygons to find distances or lengths that are difficult to measure directly

Answers

Indirect measurement uses properties of similar polygons to find distances or lengths that are difficult to measure directly

MIDDLE SCHOOL

I need to increase my sales by 35% this month I’m currently at 45 sales how many sales do I need to meet my goal ?

Answers

Answer:

61 sales.

Step-by-step explanation:

Let x represent present sales.

We have been given that you need to increase your sales by 35% this month. You are currently at 45 sales.

To find the number of sales to meet the goal, we will find 35% of 45 and add to 45 as:

Therefore, you need to make 61 sales to meet you goal.

Assume that 100% = 45 sales and 35% = X sales amount

You can create a ratio to help you solve for x

45 = 100%
x   =  35 %

Which is equal to this fraction:  (45/x) = (100/35)

Solving for X by cross multiplying and dividing by 100:
  [(45)(35)] / 100  =  X = 15.75 = 16 sales (rounded up)

You would need at least 16 sales to increase sales total by 35%
Random Questions