MATHEMATICS HIGH SCHOOL

How many people can fit in a cubic mile?!? A. The whole globe
B. 1000 people
C. 21 people
D. 4 people

Answers

Answer 1
Answer: If those are all of the options than I would have to say A.

Related Questions

MIDDLE SCHOOL

Sathish is going on a 2100-kilometer road trip with 2 friends, whom he will pick up 150 kilometers after he begins the trip and drop off when there are 150 kilometer remaining. The car consumes 6 liters of gas for every 100 kilometers, and gas costs $1.20 per liter. Sathish will pay for all of the gas when he is alone in the car, but he and his friends will split the cost evenly when they are together.
How much will Sathish pay for gas?

Answers

Answer:

Satish will pay $64.8

Step-by-step explanation:

Kilometres when Satish is alone

150 kilometres in the beginning

150 kilometres in the end

Total: 300 kilometres

Kilometres when Satish is with friends

Total km: 2100

Satish Travelled alone: 300

Kilometres when Satish is with friends: 2100-300 = 1800 km

Litres of gas when Satish is alone

6 litres of gas per 100 kilometres

6 x 3 for 300 kilometres = 18 litres

Litres of gas when Satish is with friends

6 litres of gas per 100 kilometres

6 x 18 for 1800 kilometres = 108 litres

Cost of gas when Satish is alone

$1.2 per litre

18 x 1.2 = $21.6

Cost of gas when Satish is with friends

$1.2 per litre

108 x 1.2 = $129.6

Cost for each friend = $129.6/3 = $43.2

Satish will pay: Cost when travelled with friends + Cost when travelled alone

=$43.2+ $21.6

=$64.8

So, Satish will pay $64.8

Answer:

He will pay $ 64.8

Step-by-step explanation:

Given,

The total distance of the trip = 2100 km,

∵ Sathish pick up his 2 friends 150 kilometers after he begins the trip and drop off when there are 150 kilometer remaining.

So, the number of kilometres for which he and his friends pay the costs = 2100 - (150+150)

= 2100 - 300

= 1800 km,

Now, the quantity of gas for 100 km = 6 liters,

So, the quantity of gas for 1800 km = 18 × 6 = 108 liters,

If the cost of gas is $ 1.20 per liters,

Then the total cost paid by them ( when satish is not alone )  

∵ they split this cost evenly,

So, the share of satish ( when he is with his friend ) = = $ 43.2

For the remaining 300 km, he paid the cost of gas,

Again, the quantity of gas for 100 km = 6 liters

⇒ The quantity of gas for 300 km = 18 liters,

Thus, the cost he paid when he was alone = 18 × cost of gas for 1 liter

= 18 × 1.2

= $ 21.6

Hence, the total amount paid by satish = $ 43.2 + $ 21.6 = $ 64.8

HIGH SCHOOL

. Store E offers a book that Karen wants for 20% off its regular price of $15.00. Store F sells the same book for $15, before a $3.00 mail-in rebate. Where should Karen purchase the book? Explain your reasoning.

Answers

The answer u are looking for is 89077
MIDDLE SCHOOL

Move decimal left 9 places 1,304,000,000

Answers

1.304000000
or maybe just 1.304
If you move it 9 places to the left you make it a smaller number. 

Sooo...
1,304,000,000
becomes.....
1.304

Your answer is 1.304

Good Luck! :)
MIDDLE SCHOOL

Fran solved the equation 42 = x + 23. Although her final answer was correct, she could have found it in a simpler way. Which sentence best explains why?

Answers

Answer:

She could have just done 42-23 = x and solved the equation in one step because if 23 and x add up to 42, then subtracting one from 42 will result in the other. This means both equations are equivalent, but 42-23 is faster and simpler.

HIGH SCHOOL

Use the formula I=prt to solve. 1. Basil earned $631.40 in 7 years on an investment at a 5.5% simple interest rate.

How much was Basil’s investment?


A. $496

B. $1640

C. $16,400

D. $80,360

2. Jennifer earned $249.60 in 612 years on a $640 investment.

What was the simple interest rate?

A. 3.9%

B. 6%

C. 39%

D. 62.4%

Answers

Answer:

1. The correct answer is B. $ 1,640

2. The correct answer is B. 6%

Step-by-step explanation:

1. Let's review the information provided to answer to us to answer the question correctly:

Interest earned = $ 631.40

Time of investment = 7 years

Interest rate = 5.5% simple interest rate = 0.055

How much was Basil’s investment?

For answering the question, let's use the formula given, this way:

I=prt

Replacing with the values we know:

631.40 = p * 0.055 * 7

631.40 = 0.385p

p = 631.40/0.385

p = $ 1,640

The correct answer is B. $ 1,640

2. 1. Let's review the information provided to answer to us to answer the question correctly:

Interest earned = $ 249.60

Time of investment = 6 1/2 years = 6.5

Amount of investment = $ 640

What was the simple interest rate?

For answering the question, let's use the formula given, this way:

I=prt

Replacing with the values we know:

249.60 = 640 * r * 6.5

249.60 = 4,160r

r = 249.60/4,160

r = 0.06

The correct answer is B. 6%

Answer:

$1640

6%

Step-by-step explanation:

2.14 Quiz: Applications - Percents

MIDDLE SCHOOL

Simplify 4
x
2
+
5
x

3
x
2
+
2
y

3
x
+
2
y
2

Answers

Answer:

=x2+2y2+2x+2y

Step-by-step explanation:

The correct solution would be 14-1x.

Since 2y-2y=0y, Y is not in the final simplification.

MIDDLE SCHOOL

20% of 55 is what number

Answers

20% of 55 is 11

Workingout: 20%/100% = 0.2
                     0.2 x 55 = 11

:)

HIGH SCHOOL

Mandy divided a 12-pound bag of oranges into 5 equal piles. Which rational number represents the weight of the oranges in each pile?

Answers

Answer:

The weight of each pile is .    

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

Mandy divided a 12-pound bag of oranges into 5 equal piles.

We need to find the weight of the oranges in each pile.

To find this simply divide the number 12 by 5.

Now convert the fraction into mixed fraction.

Hence, the weight of each pile is .

12÷5= 2.4 pounds

2.4 pounds =2 4/10 pounds

=2 2/5
HIGH SCHOOL

Melvin borrowed $1,200 for furniture. His monthly payments were $60 for 24 months. Find the total amount repaid. A. $1,200

B. $240

C. $1,440

D. $2,880

Answers

The total amount repaid by Melvin for the specified case is given by: Option C. $1,440

For finding the total amount repaid, we need to find how repeated addition can be evaluated using multiplication.

How to interpret integral multiplication?

Suppose that there are two positive integer numbers( numbers like 1,2,3,.. ) as a and b

Then, their multiplication can be interpreted as:

For example,

Since Melvin paid $60 for 24 months, so the amount he paid is $60 added 24 times, or:

Total amount paid by Melvin for furniture buying = 60  + 60 + ... + 60 (24 times) =

Thus, the total amount repaid by Melvin for the specified case is given by: Option C. $1,440

Learn more about multiplication here:

brainly.com/question/26816519

The answer is C just multiply the amount of money hell give times the amount of times hell give it
Random Questions