MATHEMATICS MIDDLE SCHOOL

Your town gets between 8 and 12 inches of snow each month from December to February. Estimate how much snow your town should get over the entire 3 months from December to February

Answers

Answer 1
Answer: 24-36 inches of snow
Answer 2
Answer: You would get about 24-26 inches of snow for the entire 3 months.

Related Questions

HIGH SCHOOL

Find the unit rate with the second given unit in the denominator. $67.50 for 9 pizzas

A.$15/pizza

B.7.50pizza/$


C.15pizza/$


D.$7.50/pizza

Answers

If 9 pizzas cost $67.50 that means that 1 pizza costs 67.50/9 = $7.5

Answer A is incorrect because of false prize of pizza.

B isn't correct because 1 pizza cost $7,5 and not 7,5 pizzas cost $1

C isn't answer because of both reasons from answer A and answer B

D is the answer because it says that you need to pay $7.5 per pizza.
HIGH SCHOOL

Which equation in point-slope form contains the points (6, 2) and (2, 4)? A -4=-1/2(x-6) B y – 4 = –2(x – 2) C y-2=-1/2(x-6)

Answers

I think that it is Y-2= -1/2 (x-6)
Hello!

The equation for point-slope form is 

y - b = m(x - a)

m is the slope
(a, b) is a point the line passes through

We are looking for a equation that follows this

The answer is C because a point the line goes through is (6, 2)

The answer is C

Hope this helps!
MIDDLE SCHOOL

Given that 2x - 3y = 8 and 4x + 3y = -2, what is the product of x and y? Please answer I give out Brainliest, I thank, and I give out stars!

Answers

X equals 1 and Y equals -2
HIGH SCHOOL

the length of a rectangle is 9 inches more than three times the width. the perimeter is 98 inches. find the length and width

Answers

Here is the equation:

Your goal is to get a number variable

2w+2(3w+9)=98

Solve the parentheses first, namely "w" by itself on one side

2w+6w+18=98

Add common  values

8w+18=98

Minus 18 from both sides

8w+18-18=98-18

It is now

8w=80

Now, divide 80 by 8

80÷8=10

w=10

Lets check:

2(10)+ 2(30+9)=98

20+60+18=98

Which is correct

So that means each side of the width is 10 inches
and each length side is 39 inches

Answer: So that means that width side is 10 inches each and each length side is 39 inches each. 10+10+39+39=98 inches

 
HIGH SCHOOL

If a triangle has one right angle then the other two angles are complementary

Answers

Sometimes. All 3 angles have to equal 180 when added together.
MIDDLE SCHOOL

Will reward brainliest! how many and what type of solutions does the equation have 17+3x^2=6x
A. no real solution
B. one real solution
C. two rational solutions
D. two irrational solutions

Answers

Option D: Two irrational solutions

Explanation:

The equation is

Subtracting 6x from both sides, we have,

Solving the equation using quadratic formula,

Simplifying the expression, we get,

Taking out the common terms and simplifying, we have,

Dividing by 3, we get,

Hence, the equation has two irrational solutions.

MIDDLE SCHOOL

A factory has 161 workers. There are 92 more males than females. Let x represent the number of males and let y represent the number of females. Which system of equations represents this situation?

Answers

x - y = 92 and x + y = 161 are the required system of equations represents this situation

Solution:

Given that factory has 161 workers

Let "x" represent the number of males and let "y" represent the number of females

There are 92 more males than females. Which means,

Number of males = 92 + number of females

x = 92 + y

On rearranging we get,

x - y = 92 ---- eqn 1

It is given that factory has 161 workers, which means number of males and females is equal to 161

Number of males + number of females = total workers

x + y = 161 ---- eqn 2

So eqn 1 and eqn 2 represents the system of equations for this situation

x - y = 92 and x + y = 161 are the required system of equations

MIDDLE SCHOOL

Pls help me simplify

(3a−4b)(a+b)

a: 3a2+ab−4b2

b: 3a2−12ab−4b2

c: 3a2−ab−4b2

d: 3a2−7ab−4b2

Answers

Answer:

Use F.O.I.L. method

3a^2 + 3ab - 4ab - 4b^2

3a^2 - ab - 4b^2

the answer is c

Step-by-step explanation:

HIGH SCHOOL

A sewing company bought 300 yards of fabric for $1,275. At this price, how much would 1,200 yards of the same fabric cost?

Answers

I am unsure if this is correct but i think that the answer is 1530000
   Hope this helps

Random Questions